Zdraví
Jistě všichni toužíme, mít psa krásného a hlavně zdravého. Aby se naše přání vyplnilo, musíme se o to také přičinit. Žádný pes se nespokojí jen s plným žaludkem, musíme dbát i o jeho psychiku. Vlkodav je nejšťastnější v přítomnosti svého pána, proto bychom si měli denně najít chvíli, kdy se věnujeme pouze jemu. Věřte, mnohonásobně nám to vrátí svou láskou a oddaností. Je pravdou, že několikadenní krátké pomazlení udělá psu větší radost, než dvouhodinová procházka, po které jej zavřeme do kotce. Ne, že by pohyb nebyl pro psa důležitý, ale mluvíme nyní o psychice. Pes musí být prostě spokojený a šťastný a je na nás, aby takový byl.
Samozřejmostí je i zdravotní stav psa po fyzické stránce. Preventivním opatřením proti chorobám je nepochybně očkování a také odčervení.
ODČERVENÍ: Napadení psa vnitřními parazity je bohužel velmi časté a může k němu dojít buď pozřením potravy s přítomnými zárodky nebo přes mezihostitele (blechy). Přítomnost těchto parazitů v těle má nepříznivý vliv na organismus psa, neboť dochází k úbytku živin v těle, k mechanickému poškození střevní výstélky a také k otravě organismu toxiny, které parazité produkují. Mezi projevy začervení patří úbytek váhy, zpomalení růstu u štěňat, zvětšování dutiny břišní, nechutenství, zvracení, zhoršení kvality srsti, přítomnost larev a vajíček v trusu. Prevencí je pravidelná kontrola trusu, při pozitivním nálezu podání odčervovacího prostředku. Odčervení se doporučuje provádět 4x ročně, zvláště, žije-li pes venku nebo přijde-li do styku s jinými domácími zvířaty. Nezbytné je odčervení feny před krytím a následně po laktaci. Štěňata se odčervují poprvé v druhém týdnu života. Neporučuje se, používat stále stejný odčervovací prostředek, lépe je různé preparáty střídat, nesnižuje se tím kvalita účinku. Odčervovací látku vždy předepisuje veterinář (u malých štěňat i aplikuje).
OČKOVÁNÍ: Pravidelné očkování proti infekčním chorobám je nedílnou součástí péče o zdraví našeho psa. Způsoby a termíny očkování určí výhradně veterinář, důležitý je především úvodní cyklus vakcinace do půl roku života psa, po které následuje každoroční přeočkování. Očkovací schéma se může u různých veterinářů lišit, proto je vhodné očkovat vždy u stejného veterináře. Psa očkujeme odčerveného, bez jakýchkoliv příznaků onemocnění (průjem, teplota, výtok z nosu či očí, zvracení, nechutenství apod.), feny mimo hárání. Po vakcinaci psa fyzicky nezatěžujeme. Pozor: Očkování proti vzteklině je povinné!
Nesmíme zapomenout na pravidelné čištění uší. Do zvukovodu není dobré nijak zasahovat, mají samočistící funkci a přebytečný maz se zachytí v ušních boltcích. Ty by se měli očistit čistým hadříkem, nejlépe LEHCE smočeným v oleji (doporučuji dětský olejíček, ale lze použít i stolní olej).
Také samozřejmě dbáme na čisté oči a jejich okolí. Jestliže pes nadměrně slzí, čistí tím oči od prachu a vniklých nečistot. Oči očistíme borovou vodou, odstraníme vzniklé ospalky a můžeme do očí nakapat chladivé oční kapky.
Jestliže si pes málo obrušuje drápy (chodí-li převážně po měkkém povrchu), nezapomínáme mu drápy stříhat. Lépe je stříhat častěji po malých kouscích, pes si rychle zvykne, nebojí se a drží. Všimneme-li si drápů až ve chvíli, kdy je jeich délka nepřípustná, může se při ustříhnutí většího kusu poranit lůžko. Dojde ke krvácení z drápu, což je pro psa velice bolestivé a může se do rány lehce dostat infekce. Častějším stříháním se lůžko drápu poněkud zkracuje a nehrozí poranění. Jestliže si netroufáte, obraťte se na veterinárního lékaře.
A toto pravidlo by mělo platit všeobecně. Jestliže si nejste jen trochu jisti zdravím Vašeho psa, obracejte se na veterináře, vždy je lepší prevence než léčba čehokoliv zanedbaného!