Výživa

RŮST…
U obřích plemen je velmi závažná otázka růstu, což je velmi důležité pro jejich další kvalitní život. Pod pojmem růst si nepředstavujme pouze dosažení co největší výšky. Nezbytné je správné utváření všech tělesných partií a jejich vzájemná vyváženost. Vlkodav dospívá poměrně pozdě – 2 roky, proto je musíme být trpěliví a dopřát psu čas. Správný růst je závislý na kvalitní stravě a tělesné aktivitě. Nepřiměřená fyzická zátěž může u malého štěněte vyvolat růstové problémy, proto je lépe ponechat jej, aby si sportovní aktivitu dávkovalo samo. Malý vlkodávek má plno práce uzvednout se a srovnat všechny tlapky, aby mu „to chodilo a běhalo“, své tělo se učí ovládat postupně :-). To ovšem neznamená, že štěně nemůže nic. Pro malé štěně je vhodná hra s hračkou, se psími kolegy nebo příjemná procházka. Často se můžeme setkat s nevyváženým růstem psa (čelisti, přední a zadní část těla, větší klouby a chrupavčité přechody), není nutné se znepokojovat, většinou se tělo (při dodržení správných zásad výživy) časem srovná. Důvodem ke znepokojení jsou ale začínající prošlapy v zápěstí, měkká otevřená tlapka, křivé přední nebo zadní končetiny, namáhavá chůze nebo projevy bolesti při pohybu a kulhání. Při zpozorování některého z těchto příznaků je nutné konzultovat stav s veterinářem! Většinou se jedná o projev onemocnění z nesprávné výživy!

VÝŽIVA…
Výživa štěňat obřích plemen je opravdu velice důležitá a NIKDY se nesmí podcenit. Zda zvolíme stravu domácí či kompletní ve formě konzerv a granulí je na každém z nás. Oba způsoby mají podle mě své pro i proti. Krmit psa kompletní komerční stravou – granulemi má nesporně několik výhod. Je to krmivo vyvážené a krmit s ním je nenáročné, hlavně co se týče času. Na trhu dnes existuje dostatek kompletních krmiv, z kterých si vybereme přesně konkrétní variantu, určenou pro našeho psa (velikost, věk apod.). Pro štěně IW zakoupíme granule určené pro štěňata obřích plemen, které jsou svým složením zaměřeny právě na pomalejší rovnoměrný růst. Později krmíme granulemi určenými pro juniory a nakonec pro dospělá zvířata, vždy by však měly být určeny pro obří plemena. Ale pozor: velké problémy mohou nastat, budete-li psa překrmovat vysokoenergetickou stravou v domění, že ho vykrmíte do neuvěřitelné výšky a mohutnosti!!! To je hrubá chyba a trestuhodný omyl!!! Ne vždy je „to nejlepší a co nejvíc“ také nejrozumnější. To platí také o přehnaném přidávání vitamínů (převážně vápníku), toto počínání pak končí velkými zdravotními problémy psa, často nenapravitelnými 🙁 . Mohutnost a hlavně výška psa je z převážné části dána geneticky. Na trhu dnes existují varianty krmiv pro psy s fyzickou zátěží, pro březí a kojící feny, pro seniory i krmiva dietní. U krmiv je dobré sledovat obsah jednotlivých živin, vitamínů, minerálů a také dávkování, všechno toto musí být uveden na obalu. Proto se také doporučuje kupovat celé originál balení, ne vážené. Nikdy nekupujte krmiva neoznačená, bez uvedeného složení nebo bez vyznačení data spotřeby a výroby. Používejte raději krmiva renomovaných výrobců, kteří garantují záruku serióznosti a požadované kvality. Těchto výrobců je dnes opravdu nepřeberné množství, každý si bez problémů vybere přesně ten typ, který odpovídá věku, zátěži a momentální kondici vašeho psa.
Rozhodneme-li se krmit psa domácí stravou, musíme počítat s náročnější přípravou krmiva, ovšem ani tento způsob krmení není úplně od věci. Štěně se naučí přijímat i jinou stravu, žvýkat, trhat, což je dobré pro správný vývoj chrupu a čelistí. Hlavní denní dávka by se měla vždy skládat z masa (ať už vařeného či syrového), zeleniny a přílohy (vločky, rýže, těstoviny apod.) Můžeme podávat i vejce, sýry, mléko, ovoce apod., pozor: pomalu zvykáme!

Ať už zvolíme kteroukoli z variant výživy, musíme mít na paměti několik zásadních pravidel:

1) Množství a kvalita krmiva se řídí věkem, zátěží a momentální kondicí psa.
2) Krmná dávka musí vždy obsahovat správné množství a vyrovnaný poměr minerálů, hlavně vápníku a fosforu (1,8:1), vitamínů a stopových prvků.
3) Krmíme raději 2x denně v menších dávkách, z čehož jedna dávka je vždy hlavní, zpravidla večer. Štěňata krmíme častěji.
4) Misku s krmením pokládáme na vyvýšené místo, minimálně do úrovně hrudníku psa.
5) Po krmení necháváme psa cca 2 hodiny v naprostém klidu, nedovolíme mu skákat, běhat apod. Je dobré na to zvykat psa od mládí. Hrozí tu totiž velice nebezpečné riziko přetočení žaludku – torze!!!
6) Krmení podáváme vlažné – ani horké ani studené.
7) Pes musí mít stálý přístup k pitné vodě, zvláště krmíme-li granulemi úplně suchými. Je dobré zvyknout psa na granule, které předem trochu namočíme, částečně tím předcházíme zmíněné torzi žaludku.
Jak už bylo několikrát zmíněno, výživa štěněte IW je nesmírně podstatná a určuje podobu a stavbu kostry pro celý jeho život, proto ji věnujme náležitou pozornost. Pro vývoj kosterní soustavy je nejdůležitějším obdobím prvních 7 měsíců věku. Co pes v tomto věku zamešká, často už nikdy nedožene. Množství stravy je v této době nejvyšší, postupně se nároky na objem přepočítané na procento živé váhy psa snižují. Veškeré nároky na příjem proteinů, cukrů, minerálů a dalších živin jsou u rostoucího psa přibližně 2x vyšší než u dospělého. Je ovšem zapotřebí brát v úvahu individualitu každého jedince. Není dobré, aby si vlkodav v období růstu vytvářel velkou tukovou zásobu! Je lepší udržovat psa lehčího, ale s pevnou kostrou. Přílišná hmotnost zatěžuje dosud ne plně vyvinutou kostru a způsobuje její deformace. Pro zdárný a zdravý vývoj chrupavek se doporučuje přidávat do krmiva potravinovou želatinu.

Teď se zdá, že výživa takového obřího štěňátka je přímo vysoká matematika, ale žádný strach. Držte se doporučovaných zásad, kvality krmiv, prostě – všeho přiměřeně 🙂