Úprava srsti

Srst vlkodava nevyžaduje dle standardu žádný speciální střih. U některých jedinců se objevuje srst krátká, u jiných delší, vždy by však měla být hrubá a pevná. Vlkodav by neměl vypadat zanedbaně ani spustle, pravidelné kartáčování srsti velmi prospívá. Upravený vlkodav vypadá z estetického hlediska lépe než „zarostlík“, ještě více tím zdůrazníme jeho krásu, vyjímečnost a eleganci, což si toto krásné zvíře určitě zaslouží. Nesouhlasím s názorem, že když někdo nechodí se psem na výstavy, nemusí mu nijak srst upravovat. U vlkodava to ostatně není nic náročného, lehkou úpravu zvládne i začínající chovatel. Drobné zásahy do délky a hustoty srsti v určitých partiích zdůrazňují správné linie a tvary psa. Musí být ovšem prováděny s citem, na první pohled neznatelně. S úpravou začínáme až po výměně štěněčí srsti. Do té doby plně vystačíme s pravidelným kartáčováním a pročesáváním (je-li co česat 🙂 ). Rozhodně je dobré na česání štěně zvykat (většina z nich to bere jako hru), s pozdější úpravou srsti nám pes už nebude dělat problémy. K úpravě srsti používáme: kartáč, hustý ocelový hřeben, trimovací nůž, trimovací hrábě, efilační (prostřihávací) nůžky, šikovný je také furminátor.

POSTUP:
1) Hlava má mít zepředu i ze strany tvar obdélníku (cihly) s výrazně dlouhou srstí nad očima a na spodní čelisti. Nesmí se ale podobat hlavě teriéra či knírače. Požadovaného tvaru docílíme zkrácením chlupů na lících a pod ušima – nejlépe trimovacím nožem.

2) Dále postupujem po krku směrem dolů k hrudníku. Tím zbavíme psa tzv. límce, který se tvoří v místě styku dvou protilehlých směrů růstu srsti. Zdůrazníme tím délku a nasazení krku. Používáme trimovací nůž nebo hřeblo, nikdy nestříháme!

3) Zdůrazňujeme také malé, složené, k hlavě přitisknuté ucho. Vyškubeme všechny dlouhé chlupy pokrývající ucho, zůstane pouze krátká jemnější srst.

4) Sestřihneme „štětky“ na loktech, tím se nohy opticky prodlouží.

5) Tlapky (pokud je třeba) zastřihneme dokulata.

6) U kořene ocasu rostou delší chlupy a zbytek ocasu pak působí dojmem nedokonalého osrstění. Proto tuto partii zkrátíme trimovacím nožem. Vynikne tím nasazení ocasu a jeho držení.

7) Spodní strana hrudníku má mít tvar oblouku. Srst na břiše a slabinách vyškubeme nebo vytrimujeme, tím zvýrazníme hloubku hrudníku a vtažené břicho.

8) U samců také ostříháme chlupy na přirození – převážně z důvodů hygienických.

9) Lehce vytrimujeme i partii pod ocasem a na zadní straně.

Jestliže se Vám zdá tato úprava zbytečná, náročná nebo přílišná, pamatujte nejzákladnější body:
1. Pes musí být čistý a rozčesaný
2. Ucho: vždy nakrátko – lépe se psu skládá
3. Spodní linie psa: srst na slabinách a břiše kratší – chrtí linie.
Čas od času je dobré „projet“ srst psa trimovacími hráběmi, odstraníme tak odumřelou srst a novou udržujeme zdravou a hrubou.
Psa češeme (ať už kartáčem nebo hřebenem) po směru růstu chlupů, na zadních nohách od kyčle ke koleni směrem dopředu. Nikdy psa nestříháme nůžkami, srst se tím stává jemnější a netypickou. Neznamená to ovšem, že si jimi nemůžeme lehce dopomoci (ucho, přirození apod.)
Jistě mi dáte za pravdu, že pohled na krásného vlkodava je neopakovatelným zážitkem a jakýmsi milým pohlazením na duši:).

Tito věrní, přátelští psi si zaslouží naši pozornost, péči a obdiv a to nejen pro jejich krásný, vznešený exteriér, ale hlavně pro skvělou a milou povahu.